top of page

Niepodległościowy turniej sportowy – czołganie do okopów, transport rannego, rzut granatem; gra niepodległościowa – odczytywanie szyfrów, udzielanie pierwszej pomocy; śpiewanie pieśni patriotycznych, konkursy historyczne, do tego ubrani w barwy narodowe uczniowie i nauczyciele – w ten sposób w naszej szkole celebrowano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 8.11.2018 r. uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych uczestniczyli w turnieju niepodległościowym. Rywalizowali w 10 konkurencjach sportowych pod hasłem: „Powołanie do służby wojskowej”.  Wcieleni do wojska biegli przez pole minowe, rzucali granatem, czołgali się do okopów i transportowali rannego.

W kategorii  klas czwartych najlepsi okazali się uczniowie:

Klasy 4b (1 miejsce)

Klasy 4e (2 miejsce)

Klasy 4f  (3 miejsce)

W kategorii klas piątych uczniowie:

Klasy 5b

Klasy 5c

Klasy 5g

W kategorii klas szóstych uczniowie:

Klasy 6c

Klasy 6d

Klasy 6b

Po turnieju podczas gry niepodległościowej uczestnicy mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z różnych dziedzin: historii Polski, architektury miasta, znanych Polaków (Ojców Niepodległości). Odczytywali szyfry, szyli rozetę powstańczą, śpiewali pieśni patriotyczne i udzielali pierwszej pomocy. W grze wzięli udział uczniowie klas 4-8, podzieleni (w każdej klasie) na pięć zespołów. Wykonywali zadania o różnym stopniu trudności na stanowiskach rozmieszczonych na terenie szkoły. W sali 109 znajdowała się kwatera meldunków, w sali 201 centrum wywiadu, a w sali 203 szpital polowy, w którym pan Kamil Murch udzielał rannemu pierwszej pomocy.

Dnia 9 listopada odbyła się uroczysta akademia, którą uświetnili swoją obecnością honorowi goście: Pan Michał Powałowski – wiceprezydent Gniezna i ks. proboszcz Andrzej Grzelak. W montażu słowno-muzycznym uczniowie klasy 8d przypomnieli historię polskiej drogi do odzyskania niepodległości utraconej w końcu XVIII wieku. Była to opowieść o umiłowaniu wolności, o którą ofiarnie walczyli uczestnicy wielkich powstańczych zrywów i żołnierze Legionów Komendanta Piłsudskiego. Nie zapomniano o wielkich polskich poetach i pisarzach, którzy krzepili polskie serca i umysły, gdy naszego kraju nie było na mapach Europy. Zabrzmiały też patriotyczne pieśni, które nasi przodkowie śpiewali w trudnych chwilach niewoli i walki o odrodzenie ojczyzny. Była to barwna opowieść o historycznym doświadczeniu kilku pokoleń Polaków. Uczniowie przywołali bohaterów walk niepodległościowych i wielkich Polaków, którzy całe swe życie poświęcili dziełu odzyskania niezawisłości Polski. Na apelu występowali też uczniowie klasy 4d, którzy pięknie zaśpiewali piosenki o naszej Ojczyźnie.

Częścią obchodów  był również cykl konkursów poświęconych stuleciu odzyskania niepodległości. W trakcie gali wręczono nagrody laureatom konkursu organizowanego przez szkolną bibliotekę pt. „A kto Ty jesteś?” oraz konkursu międzyszkolnego, który przeprowadzony został w różnych kategoriach: plastycznej, literackiej, multimedialnej i pieśni patriotycznej.

Część artystyczną przygotowała klasa 8d po opieką pani Sylwii Suchomskiej i Hanny Rosińskiej.

Na zakończenie obchodów w ramach projektu „Dzień dla Niepodległęj” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokładnie o godzinie 11:11 uroczyście zaśpiewaliśmy hymn, włączając się tym samym w akcję „Rekord dla Niepodległej”.

bottom of page